Instalacje klimatyzacji Wrocław

Zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie optymalnej temperatury w biurze, zakładzie pracy, domu czy mieszkaniu…

montaż klimatyzacji Wrocław

Zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie optymalnej temperatury w biurze, zakładzie pracy, domu czy mieszkaniu prywatnym. Wykorzystanie określonego systemu uzależnione jest od konstrukcji pomieszczenia, w którym następuje instalowanie klimatyzacji, a dostępna na rynku oferta jest niezwykle bogata. Dzięki temu w ostatnich latach jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzatorów, które różnią się docelowym przeznaczeniem użytkowania, sposobem montażu, budową, wielkością czy elementami wizualnymi. Standardowy podział na trzy grupy, pod kątem budowy klimatyzatorów, rozróżnia urządzenia typu: monoblock (zwane też kompaktowymi), split i multisplit. Klimatyzatory dzielą się również ze względu na sposób montażu. Do rozwiązań kompaktowych należą urządzenia przenośne i okienno-ścienne, a ich największą zaletą jest prosty montaż i obsługa w miejscach o ograniczonej powierzchni. Klimatyzatory typu split i multisplit dzielą się z kolei na: ścienne, ścienno-przysufitowe (inaczej: podsufitowe), przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe.

Instalowanie klimatyzacji – schematy

Najprostszym urządzeniem są klimatyzatory typu monoblock. Ich główną cechą odróżniającą od pozostałych jest nieskomplikowana budowa – składają się bowiem z jednej jednostki, w której znajduje się cały sprzęt – skraplacz, parownik czy sprężarka. Największą zaletą jest to, że w wielu przypadkach są urządzeniami przenośnymi i przeznaczonymi do samodzielnego montażu. Ze względu na prostą budowę, klimatyzatory kompaktowe w specyficzny sposób odprowadzają ciepłe powietrze. Służy do tego elastyczny przewód, który powinien zostać zamontowany w taki sposób, aby mógł być wystawiony poza pomieszczenie (np. za okno). To powoduje sporo problemów, ponieważ powietrze wykorzystane do pracy tego typu urządzenia musi zostać uzupełnione i dostarczone do pomieszczenia, w którym się znajduje. Dodatkowym minusem jest głośna praca monoblocków. Ze względu na kompaktową budowę, generują one duży hałas, co na dłuższą metę może być uciążliwe.

Zamontowana klimatyzacja

Do najbardziej popularnych klimatyzatorów należą urządzenia typu split i multisplit. Ich konstrukcja jest bardzo podobna. Różnią się od siebie przede wszystkim miejscem docelowym, w którym są wykorzystywane. Klimatyzatory typu split umożliwiają podłączenie jednej jednostki wewnętrznej (parownika) do jednej jednostki zewnętrznej (skraplacz) połączonych linią chłodniczą, co sprawia, że ich wykorzystanie sprawdza się w niewielkich, pojedynczych pomieszczeniach. Do schłodzenia większych gabarytowo lub kilku lokali wykorzystywane są natomiast klimatyzatory typu multisplit. Umożliwiają one podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej maksymalnie aż pięciu jednostek wewnętrznych. Poza tym ich budowa jest dokładnie taka sama, jak urządzeń typu split. Dzięki umieszczeniu najgłośniejszych części (sprężarki czy wentylatora) w jednostce zewnętrznej, klimatyzatory typu split i multisplit cechują się niezwykle cichą pracą.

W największych budynkach i obiektach najlepiej sprawdzi się z kolei system klimatyzacji VRF, który oparty jest na zmiennym przepływie czynnika chłodniczego i systemie rozdzielaczy. System ten polega na wykorzystaniu tzw. trójników, dzięki którym do jednej instalacji może być podłączonych wiele jednostek wewnętrznych. Rozwiązanie to pozwala na najbardziej efektywne wykorzystanie urządzenia w wielu pomieszczeniach.

Przeznaczenie klimatyzatorów


Instalowanie klimatyzacji może być również uzależnione od oczekiwanego efektu rozmieszczania powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzatory kasetonowe i kanałowe służą do równomiernego chłodzenia od tzw. punktu centralnego. Klimatyzatory przypodłogowe, wbrew nazwie, mogą być również instalowane we wnękach ścian, z kolei urządzenia podsufitowe przeznaczone są do bardzo wysokich pomieszczeń. Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu najpopularniejsze nadal pozostają jednak klimatyzatory ścienne. Ich budowa, sposób montażu i obsługi sprawia, że mogą być wykorzystywane w większości pomieszczeń, niezależnie od ich konstrukcji. Wyjątek stanowią klimatyzatory kanałowe, które dzięki swojej budowie przeznaczone są do obsługi wielu pomieszczeń, w których powinna panować podobna temperatura. Instalowanie klimatyzacji kanałowej jest powszechne w przypadku największych obiektów, takich jak: zakłady pracy, hale przemysłowe czy galerie handlowe. Doskonale sprawdzi się również w domach jednorodzinnych posiadających nieużytkowe poddasze. Dzięki instalacji urządzenia w takim miejscu pozostanie ono nie tylko zupełnie niesłyszalne, ale i niewidoczne. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób przykładających duża wagę do walorów estetycznych.


Wybór odpowiedniego klimatyzatora zależy od późniejszego wykorzystania. Przed decyzją o kupnie i montażu konkretnego rodzaju urządzenia warto dokładnie przemyśleć oczekiwania odnośnie do jego przeznaczenia. Szeroki wachlarz powszechnie dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że praktycznie każde pomieszczenie może posiadać odpowiednią dla siebie formę klimatyzacji, która zapewni tym samym najwyższą jakość i przyjemną temperaturę.

Klimatyzacja i chłodnictwo

Maciej Hutnik
729 62 41 61

Automatyka i wentylacja

Szymon Witkowski
608 59 16 56

Biuro we Wrocławiu

Formularz kontaktowy